Değişen ticaret kanunu gereğince tüm dünya da ve ülkemizde marka ve tescil belgeleri hakkında son derece önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu nedenle bu değişikliklere uygun olarak hareket edip marka ve ürününüzü korumak için bir takım tedbirler almanız büyük önem taşımaktadır.

Yurt İçi Marka Tescilinin Önemi

Marka tescil belgesi yurt içi ve yurt dışı alanında farklılık göstermekte olup temelde çalışma mantığı aynıdır. Fakat yurt içinde marka tescil belgesi sahip olmayanları yurt dışında tescil belgesi alması imkansızdır. Örneğin ülkemizde üretim yapan ve ürünlerini sadece yurt içinde satan bir firmanın ürünü dünya üzerinde her hangi bir nokta da taklit ya da orijinal adı ile satılabilir. Bu alanda bir tazminat talep edebilmeniz için öncelikli olarak üretim ülkesinde yani yurt içinde marka tescil belgenizin olması gerekmektedir. Daha sonrasında bu üretimi ve satışı yasaklatmak için yurt dışı tescil belgelerini çıkartmak ve hakkınız aramak için yasal dayanağınız oluşacaktır.

Yurt Dışı Marka Tescili Yaptırmak

Marka tescil belgesi hem yurt içi hem yurt dışı için ilk olarak alınması gerekilen evraklardandır. Bu nedenle söz konusu evraka sahip olarak üretim  ve ihracat yapmak size son derece büyük katkı sağlayacaktır. Firma itibarınız ve maddi manevi zarar kaybolmaması için söz konusu taklit ürünlerin satışları sadece tescil belgelerinin ardından yapılmaktadır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.