Marka tescil kavramı hayatımıza kısa süre önce değişen yasa ile girmiş olsa da son derece pozitif değişiklikler arasında yer almaktadır. Bu yönü ile bakıldığında marka tescili için geç kalmamak ve markanızı koruma altına almanız büyük önem taşımaktadır.

TPE Nedir?

Marka tescil sınıfları tpe kararlarına göre 45 farklı alanda yapılmaktadır. Bu alanlarda hizmet verdiğiniz alanı seçmeniz ve tescil belgenizi bu alanda yaptırmanız büyük önem taşımaktadır. Çünkü firmalar ürünlerini ve hizmetlerini belirli alan ya da alanlar ile açıklamalıdır. Bu sayede firmanızın korunması ve ürünlerinin kontrolünüz dışında taklit edilmesi engellenebilmektedir. Yeni Türk ticaret kanununa göre şirketler prestij kayıplarını etkileyen her türlü adımı yasal olarak engelletme ve taklit ürünleri piyasadan toplatıp imha ettirme bu üretimleri yapanlara karşı da tazminat davası açma hakkına sahiptir.

Marka Tescili İçin Ne Zaman Başvurmalıyım?

Marka tescil sınıfları tpe geç kalmamak büyük önem taşımaktadır. Çünkü ilk olarak tescil alan marka söz konusu isim ve logo hakkının tamamen kullanımına sahip olacaktır. Yasanın son derece kesin ve net olarak açıklanmış olmasına karşısın art niyetli kişi ve kurumlar eğer tescil belgenizi almadığınızı fark ederlerse çok başarılı bir ürünü kendi adları ile tescil ettirip sizin bu üretimin durdurmanızı ve onlara tazminat ödemenize kadar varan son derece ciddi yasal bir yola girmenizi sağlayabilirler.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.