Marka tescili yaptırmak isteyenlerin her ne kadar kolay görülse de bu işlemi yaptırması mutlaka profesyonel destek sunan kurumlar ile ortaklaşa yürütülmesi gerekilen bir işlemdir. Zira işlemlerde hata ve düzeltme payı bulunmamaktadır. Her yapılan yanlış bütün işlemleri başa döndürmektedir.

Marka Tescil Sınıfları

Marka sınıfları pdf İçerisinde bulabileceğiniz ve 45 farklı grupta yer alan çalışma kollarına ayrılmış son derece önemli bir belgedir. Tescil belgesinin genel yapısına bakıldığında firmaların kendilerini koruyabilmeleri ve ürettiği ürün ve hizmetlerin kendilerine özgü kalabilmeleri için devlet destekli sertifikalandırma işlemi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü söz konusu sertifikalandırma olmasaydı büyük şirketler daima yeni başlayan önemli buluşları sermaye gücü ile kendi adları ile lisanslandıracak ya da patentleştirerek kullanımlarını yasaklatabilecek ya da kendi adları ile satış yapabileceklerdi.

Marka Tescili Yaptırmanın Avantajları

Marka sınıf pdf listesinin ortaya çıkışı ile birlikte bu alanda TPE artık firmalara yeni ticaret kanunu esaslarına göre koruma sunmaktadır. Bu sayede almış olduğunuz sertifika ile firmanınız taklit edilmesi ya da ürününüzün kopyalanması ya da satılması tamamen suç kapsamına girmektedir. Üretilen ürünlerin piyasadan talebiniz üzerine toplatılması ve üretenler sevk edenler için yasal işlem yapılması mümkün olmaktadır. Ayrıca lisanslarınızı yani tescilinizi ihlal eden kurumlar için tazminat davası açarak şirket çıkarlarınızı korumanızın da önü açılmaktadır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.