Firmalar yükselişe geçtikleri taktirde çok kolay taklit edilebiliyor. Bu yüzden kopyanın önlenmesi ve ilerleyen süreçlerde sorun yaşanmaması için markalarını tescil ettirmek istiyorlar. Marka tescil işlemleri ise çeşitli aşamalar sonucunda tamamlanıyor. İlk aşama olarak isim sorgulama yapılması gerekiyor. Bu yapıldıktan sonra diğer aşama olan marka tescil sınıfları içerisinde seçim yapılması ve başvurunun gerçekleştirilmesi aşamasına geçiliyor. Sonrasında ise 12 aylık bir süreç sonunda başvurunun başarılı veya başarısız olduğu bildiriliyor. Bu sürecin başarılı tamamlanması için profesyonel ekiplerden yardım alınması önem taşıyor. Bu profesyonel firmalar ilk aşamadan son aşamaya kadar firmaların yanında oluyor. Herhangi bir sorun anında işlemlere müdahale ederek durumu düzeltiyorlar. Başarılı sonuçların alınmasını sağlıyorlar.

Marka Tescil Sınıfları Neden Önemlidir?

Bahsi geçen marka tescil sınıfları sürecin hızlanması için büyük önem taşıyor. Süreç hızlandığı takdirde işlemler kolaylaşıyor ve Türk Patent Kurumu’nun daha sağlıklı sonuçlar elde etmesi sağlanıyor. Belli başlı ürün gruplarına göre sınıflar bulunuyor. Başvuru esnasında bu gruplara göre gerekli evraklar tamamlanarak başvuru tamamlanıyor. Makine, yakıt, kozmetik ve akla gelebilecek birçok alan farklı kategoriler ile sunuluyor. Burada alan belirlendikten sonra gerekli evrakların hazırlanması işlemine geçiliyor. Başvuruyu yapan bireysel bir kişi ise öncelikle kişisel bilgileri sonrasında ise telefon, ikamet gibi bilgileri isteniyor. Başvuru topluluk tarafından yapılıyorsa her bir üyenin kimlik bilgileri isteniyor. Diğer belgelerde aynı şekilde her birey için isteniyor.

Marka Tescil Sınıfları Kaç Tanedir?

45 farklı marka sınıfı bulunuyor. Bu marka tescil sınıfları sayesinde karışıklık önleniyor. Karışıklık olmaması için ilerleyen günlerde işlemlerde sorun çıkmasının önüne geçiyor. Kısacası bu sınıflar ile işlemler hızlı, kolay ve çok sağlıklı gerçekleşiyor. Sınıfların olmaması durumunda çeşitli karışıklıklar olması muhtemeldir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.