Marka tescili birçok firma için büyük önem taşıyor. Yapılacak marka tescil işlemleri sayesinde ürünler ve firma isimleri koruma altına alınıyor. Bu ise kopya olayların tamamen ortadan kalkmasını sağlıyor. Markalama işlemleri yapmak ve bu belgeyi almak için bazı adımlardan geçmek gerekiyor. Fakat bu adımlara gelmeden önce marka tescil sınıfları hakkında bilgi sahibi olmak önem taşıyor. Yapılacak olan başvuru burada yer alınan gruba göre yapılıyor. Bu yüzden bu gruplara yeterince hâkim olmak ve hepsi hakkında fikir sahibi olmak başarılı bir başvurunun temelini oluşturacaktır. Sayı olarak bakıldığında 45 farklı sınıf bulunuyor. Bu sınıflardan hangisine uygun ise başvuru ona göre yapılmalı ve sonuçları ona göre beklenmelidir.

Marka tescil sınıfları Kaç Tanedir?

Bakıldığında 45 farklı sınıf ile karşılaşılmaktadır. Bu sınıfların bu kadar fazla olmasının sebebi hiç şüphesiz birçok ürün grubu olmasından kaynaklanmaktadır. İlk olarak 1. Sınıftan bahsedilecek olursa bu sınıf kimyasal maddeler için patent alınmasını kapsamaktadır. 2. Sınıfa gelindiğinde ise boya ve vernikler üzerine çalışma yapanların sınıfı olarak karşımıza çıkıyor. 3. Sınıf kozmetik işleri ile ilgilenenlerin dâhil olduğu bir sınıftır. Bu alanda bir yatırım yapılacaksa 3. Sınıf bilgilerde bahsedilecek detay olacaktır. 4. Sınıfa gelindiğinde ise yakıtlar ile alakalı lisansları kapsadığı göze çarpmaktadır. Bir petrol şirketinin adı olabilir veya buna benzer bir isim hakkı almak isteniyor olabilir. Bu gibi durumlarda 4 numaralı sınıfa dâhil olunuyor. Bunlara benzer 45 farklı sınıf bulunuyor. Her sınıfın kendine özgü bir imajı var. Buna göre uğraşılan işe göre marka tescil sınıfları seçiliyor ve işlemler bunun üzerinden ilerliyor.

Marka Tescil Sınıfları Neden Çok Önemli?

Yapılacak markalaşma işleminde marka tescil sınıflarıbüyük önem taşıyor. İşlemlerin olumlu sonuçlanması için başvuru yapılırken doğru sınıfın seçilmiş olması gerekiyor. Yanlış bir sınıf olması durumunda işlemler askıya alınabiliyor ve bu ise süreci uzatabiliyor.  Normalden 3-4 ay daha fazla beklemek gerekebiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçmek için en uygun sınıfa göre hareket edilmesi büyük önem taşıyan ve dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.