Marka tescil belgeleri alınmadan önce isim sorgulamak ve bu ismin kullanıma açık olup olmadığını eğer açıksa hangi alanlarda kullanıma açık olup olmadığı kısa bir sorgulama ile öğrenilebilmektedir. Fakat tescil belgesinin alınması ve tescil işlemleri profesyonel yardım gerektirmektedir.

Hangi Alanlarda Sorgulama Yapabilirim?

Marka tescil belgesi sorgulama internet üzerinden pek çok farklı web site kullanılarak yapılabilmektedir. Söz konusu sorgulamalar TPE veri tabanı kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle kesin ve net bilgilerdir. Fakat siz başvuru yaptığınızda sizin evraklarınız işlem görürken bir başkası da benzer bir başvuru gerçekleştirmişse bu görüntülenemez. Söz konusu karışıklığın olmaması için mutlaka fiziki inceleme gerekmektedir. Aksi taktirde gereksiz ve son derece uzun zaman kayıpları oluşacaktır.

Tescil Ne Zaman Gerçekleşir?

Marka tescil belgesi sorgulama 45 farklı gurupta ayrılan iş kolları arasında firmanıza en uygun ismi tercih ettikten sonra tescil için ilk adım olarak atılmalıdır. Geç kalınan tescil işlemleri pek çok olumsuzluğa doğrudan neden olmaktadır. Bu olumsuzluklar arasında sayabileceğimiz en önemli riskler firmanızın kötü niyetli kişi ya da kurumlarca taklit edilmesi ve tescil haklarını alması olarak gösterilebilir. Markanızı tescil ettirmeniz firmanızın geleceğini korumanız için size yasal yollara başvurma hakkı verir. Bu sayede mahkeme de şikayetinizi ispat etmiş ve hem maddi hem de manevi kayıplarınız için telafi söz konusu olabilecektir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.