Kurulan bütün işletmeler hem ticari sırlarını hem de açığa çıkan ürünlerini korumak için pek çok yol denese de dünya da oluşan taklit ürün anlayışını aşmak ve orijinal fikirleri korumak çok zordur.

Tescil Belgesi Nedir?

Marka tescil belgesi Sorusuna aranan cevap özgünlüğün korunması ile ilgili yaşanan sorunlardan sonra ülkemizde ve tüm dünya da bu alanda alınan ticari önlemlerin hız kazanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Marka tescil belgesi bir markanın hem ürünleri hem de kendi ismi ile ilgili durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Belgeyi alan marka sahibi ya da marka bu belge ile tüm dünya da ve ülkemizde ürününün taklit edilmesini ve satışını yasaklatabilmekte bu işlemleri yapanlardan tazminat alabilmektedir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescil belgesi yaptırmak için genelde yapılan sık yanlışlardan biri artık piyasada kendini duyurmuş herkes tarafından bilinen ürünlerin taklitleri ortaya çıkmaya başladıktan sonra yapılan başvurulardır. Zira piyasa da aynı amaca hizmet veren farklı çalışma mekanizmalarına sahip ürünler yer alıyorsa marka tescili ya da ürün tescili bu ürünleri kapsayacak şekilde yapılamaz. Bu nedenle tıpkı tüm dünya da buzdolapları yasaklanamayacağı gibi orijinal fikriniz tamamen size kar getirmeden ortadan kaybolacaktır. Bu yönü ile bakıldığında marka tescili ile üretim yaptığınız bir ürün ya da şirket için henüz üretim başlamadan önlem almak doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.