Markalaşma firmaların ilk olarak piyasaya girdiklerinde hedeflerindeki noktadır. Bu noktaya ulaşmanın zorluğu kadar ulaştıktan sonra korumak da önemlidir. Firmalar yükseldikleri takdirde sıkça taklit edilebiliyorlar. Bir ayakkabı markasının, bir market zincirinin ya da bir makinenin taklit edilmesi kaçınılmaz olabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için marka tescil belgesi alınması gerekiyor. Alınan bu belge sayesinde 10 yıl boyunca isim hakkı korunuyor. Taklit edilenlerden bu yol ile hak talep edilebiliyor. Eğer bu işlemler doğru ve temiz şekilde yapılmaz ise başvuru sürecinde ve sonrasında sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunları aşmak için ilk olarak sorgulama yapılması gerekiyor.

Marka Tescil Belgesi Almak İçin İsim Hakkı Sorgulama Şart!

İsim hakkı sorgulaması marka tescil belgesi almak isteyen firmaların yapması gereken ilk adımdır. Bu ilk adımda tüm literatürler taranır. İstenilen isimin başka bir firmaya ait olup olmadığı detaylıca incelenir. Eğer bu isim başka bir firmada bulunmuyor ise başvuru gerçekleştirilir. Eğer başka firmalarda bu isim bulunuyorsa isim değişikliğine gidilebilir. Bahsedilen aşamanın yapılmaması marka tescili başvurusu yapan firmaların olumsuz sonuçlar almasına sebep olacaktır. Bunu engellemek için isim sorgulama gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Profesyonellerden Hizmet Almak Her Zaman Kolaylık Sağlar

Profesyonel ekipler bu alanda hizmet veriyor. Profesyonel ekipler sayesinde işlemler daha hızlı ve sağlıklı oluyor. Yüzlerce kaynak arasında tarama yapan firmalar isim benzerliği olması gibi durumların engellenmesini sağlıyor. Bu ise marka tescil belgesi alımını kolaylaştırıyor. Belgeyi almak için gerekli evrakların tamamlanmasında da firmalar yardımcı oluyor. Sıkıntılı bir aşama olan marka tescil başvuru aşamasında profesyonel ekiplerden yardım almak bu yüzden önemlidir. İyi bir firma vasıtasıyla bu hizmet alınabilir ve sonucunda çok daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.