Firmaların ürünleri piyasaya sürmek kadar önem verdiği farklı bir alan ise marka tescili oluyor. Marka tescil işlemlerini doğru şekilde gerçekleştiren firmalar ilerleyen dönemlerde sıkıntılar yaşamıyor. Ürünlerin kopyalanması ve taklit edilmesi bu sayede engelleniyor. Ayrıca alınan isim hakkı sayesinde uzun yıllar bu kopyalama olayının önü kapatılmış oluyor. Bunu sağlamak için çeşitli başvurular yapılması gerekiyor. Başvuruların olumlu sonuçlanmasının ardından ise firma marka tescil belgesi almaya hak kazanıyor. Bu sayede uzun bir süre marka isim hakkı korunuyor ve kopyalama durumlarında tazminat davası açılabiliyor.

Patenti Almak İçin Gerekli Evraklar

Yapılacak başvuru eğer bir şirket adına yapılıyorsa gerekli olan evraklar daha farklı oluyor. Kişisel başvurularda ise daha az evrak ile başvuru tamamlanıyor. Firmaya ortak birçok kişi varsa her birisinin bilgilerini içeren evraklar ilk olarak sunulması gereken evraklar olarak karşımıza çıkıyor. Bu belgelerden sonra ise marka tescil belgesi almak için ikametgâh, cep telefonu numaraları, şirket numaraları, vergi levhası gibi bilgilerin de başvuru esnasında verilmesi gerekiyor. Bu belgelerin eksik olması durumunda işlemler iptal ediliyor. Sonucunda ise marka tescili başvurusu başarısız sonuçlanıyor.

Marka Tescili Başarılı İse Kaç Yıl Koruma Sağlar?

Tüm adımlar atlatılarak başvuru gerçekleştirildikten sonra sonucun alınması bekleniyor. Sonuç genel olarak 12 ay gibi bir süreçte açıklanıyor. Bu sürecin ardından onaylanma gerçekleşirse isim hakları firmaya verilmiş oluyor. İsim haklarını alan firma 10 yıl boyunca bu isim hakkının sahibi oluyor. 10 yıl boyunca taklit edilmesi durumunda dava açarak hak iddia edebiliyor. Ayrıca 10 yıl sonunda yeniden uzatmak da mümkün olabiliyor. Uzatma işlemi yapılmaz ise tüm işlemlerin başta başlatılması ve ilk aşamadan itibaren tekrar edilmesi gerekiyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.