Marka tescil belgesi şirketler için ayrı kişiler için ayrı başvuru yöntemleri söz konusu olan ve tescil belgelerinin farklı adımlar ile gerçekleştiği bir alandır. Tüketiciyi ve üreticiyi korumak maksadı ile değişen Türk ticaret kanunu esaslarına göre marka tescili oldukça büyük önem kazanmıştır.

Tescil Edilecek Ürünler Nelerdir?

Marka tescil belgesi sahibi olan kişi ya da kurum ticari faaliyetini durdursa dahi gelecekte süre ve zaman sınırı olmaksızın bu belge ile haklarını korumaya devam edecektir. Örnek ile açıklamak gerekirse ilk çamaşır makinesi üreten firma patent almış ve markasını çamaşır makinesi olarak tescil ettirmiş olsaydı günümüzde hala bu şirkete diğer üreticiler patent ve isim hakkı kullanım ücreti ödeyecekti. Bu yönü ile bakıldığında patent almak ve bu paten ve tescil ile hareket etmek büyük önem kazanmıştır.

Marka Tescil Belgesinin Önemi

Marka tescil belgesi son yıllarda artan fikir hırsızlığına karşın öne çıkan en önemli çözümlerden biridir. Fakat yasanın son derece belirleyici olması pek çok durumda önlem alınmadığı için haklı olan kişilerin sorun yaşamasına neden olabilmektedir. Zira üretim yaptığınız bir alanda marka tescil belgeniz yoksa bu alanda sizin adınızı farklı bir kurum başvuru yapıp marka tescili alabilmektedir. Bu nedenle haklı olduğunuz bir üretimde dahi yapmadığınız başvuru yüzünden tazminat ödeme zorunda kalabilirken ürününüzün satışı da yasaklanabiliyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.