Marka tescili için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem kişiler için ikinci yöntem ise markalar için ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle iki işlem farklı evraklar ile geçekleşmektedir. Bu nedenle iki işlem için farklı evrakları hazırlamak ve bu şekilde başvurmak önem taşımaktadır.

Kimler Tescil İşlemi Yaptırabilir?

Marka tescil belgesi eğer marka için belge alınacaksa öncelikle geçerli ve gerçek bir kimliğe ait Türkiye cumhuriyeti kimlik numarası belgesi sahibi olmak ve eğer söz konusu bir vekalet varsa vekalet belgesini almak ayrıca markanın sahip olduğu logo yada simge resmine ve örneğini almak ayrıca başvuru için gerekli ücretin ödendiğini gösteren belge ile bu belgelerin hazırlığının tamamlanması gerekmektedir.

Tescil Belgesi Kullanım Alanları?

Marka tescil belgesi eğer kişi üzerinde yapılacaksa yine Türkiye cumhuriyeti kimlik numarasına sahip bir gerçek kimlik kartı yanı sıra yine vekalet söz konusu ise vekalet belgesi hazırlanmadır. Ayrıca yine marka logosu ve başvuru ücreti yatırıldığını gösteren dekont ya da makbuz da belgeler arasında yer almalıdır. Kişi başvuruları ile marka başvurularını ayıran en önemli fark marka başvurularında ortaya çıkan faaliyet belgesidir. Zira kişi başvurularında faaliyet belgesi istenmemektedir. Marka tescil başvuruları son derece büyük önemi olan eğer yeterince acele davranılmazsa işletmenizin kapanmasına itibarının zedelenmesine varacak önemli sorunlar ile karşı karşıya kalmanızı mümkün kılabilecek bir konudur.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.