Marka olmak, bir ürünün isim hakkını almak önemli işlemlerden birisidir. Bu işlemleri tam anlamıyla yapmak ileride ürünün taklidi gibi durumlarda hak iddia edilmesine imkân verir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ve patentin alınması bu yüzden önem taşıyor. Başvurular yapılırken belirli kurallar yer alıyor. Bu kurallara uyularak işlemler tamamlanırsa sonucun olumlu olması muhtemel oluyor. İlk olarak isim hakkı sorgulatılarak başka firmada olmadığından emin olunması gerekiyor. Sonrasında ise belirlenen listeye göre başvuru yapılması gerekiyor. Bu süreç uzun olduğu için karışıklıkları engelleyecek bir düzen Türk Patent Enstitüsü tarafından sunulmuştur. Yayınlanan tpe marka sınıfları 2018 listesine göre başvurular gerçekleşmektedir. Bu sayede işlemler daha hızlı ve kolay olabiliyor.

Marka Sınıf Listesinin Amacı Nedir?

Listelerin temel amacı başvuru yapanları gruba ayırmaktır. Gruba ayrılma sayesinde kontrol işlemleri daha hızlı ve pürüzsüz gerçekleşiyor. 45 farklı grup tpe marka sınıfları 2018 listesinde yer alıyor. Bu listeye göre başvuruların yapılması süreci hızlandıracaktır. Markanın onaylanması için Türk Patent Kurumu öncelikle geniş bir araştırma yapıyor. Dünyada bu firma adında başka bir firma var mı? Bu ürün isim hakkına sahip bir firma var mı? Gibi sorulara cevaplar aranıyor. Sonuç eğer hayır ise işlemler başarılı oluyor. Bu işlemlerin hızlı olması için ise gruplar halinde başvurular alınıyor. Bu sayede işlemler hızlanıyor.

Marka Sınıf Listesinin İçeriği Nedir?

Tpe marka sınıfları 2018 listesi incelendiğinde 45 civarı farklı sınıf karşımıza çıkıyor. Kimyasal maddeler bu listede ilk sırada karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak kozmetik ürünleri, yakıtlar, otomotiv sektörü, baskı hizmetleri, metaller, makineler gibi sınıflar da yer alıyor. En uygun sınıf seçilerek başvuru gerçekleştiriliyor. Bu yapılan sınıf seçimi başvuru kabul sürecini hızlandırıyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.