Markalaşmanın günümüzde büyük önem taşıması ve birçok firmanın bu alanda faaliyetler göstermesinden dolayı büyük karışıklıklar yaşanabilmektedir. Bu karışıklıklar lisanslama işlemlerinin uzun sürmesine ve sıkıntılı süreçler içermesine sebep olabilmektedir. Bu karışıklığın giderilmesi ve işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi için tpe marka sınıfları 2018 listesi yayınlandı. Bu listede yer alan sınıflara göre başvuru yapılması istendi. Bahsedilen şekilde yapılacak başvurular sayesinde her şey daha düzenli ve gerekli oluyor. Araştırmalar ve detaylandırmalar da yine bu şekilde kolay ve hızlı oluyor. Bu yüzden marka sınıfları büyük önem taşıyor. Başvuru öncesinde marka sınıfının belirlenmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekiyor.

Marka Sınıf Listesi Ne İşe Yarıyor?

Bu listeler başvuru yapanların hangi alana ait olduklarını belirtiyor. 45 farklı marka sınıfı bulunuyor. Patent kurumunun yayınladığı tpe marka sınıfları 2018 listesine göre en uygun sınıfa dâhil olunması ve başvuru sürecinin bu şekilde ilerletilmesi isteniyor. Başvuru listesinde bu bilgiye büyük önem veriliyor. Bu bilgi sayesinde işlemler daha hızlı gerçekleşebiliyor. Markanın onay alması için öncelikle tüm dünyadaki kaynakların taranması gerekiyor. Bu işlemi belli bir alan üzerinde yapmak her zaman daha kısa sürede işlemin gerçekleşmesini sağlayacak faktörlerden birisidir. Örnek üzerinden bahsedilecek olursa markalaşma süreci içerisindeki bir firmanın istediği marka adı araştırması yapılırken kimyasal madde üretici sınıfında ise sadece bu alanda araştırmalar yapılıyor ve hızlanma sağlanıyor.

Marka Sınıflarının İçeriğinde Neler Var?

Marka sınıflarının her birisi farklı bir içeriği sahip olarak karşımıza çıkıyor. Tpe marka sınıfları 2018 listesine göre karşımıza çıkan 45 farklı içerik ilk 35’e bakıldığında kimyasal maddeler, kozmetik ürünleri, yakıtlar, ilaçlar, makineler, metaller, el aletleri, tıbbi cihazlar, otomotiv, kuyumculuk, tekstil gibi alanları bünyesinde barındırıyor. 35’den sonrası ise Reklamcılık, nakliye gibi alanları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca hastane hizmetleri, radyo ve televizyon hizmetleri, matbaa ve baskı hizmetleri de 35’den sonra yer alan sınıfların içerisinde yer alıyor. Marka sınıflarından hangisi uygunsa bunun belirlenmesi ve başvuru sürecinden yetkili kişilere iletilmesi gerekiyor. Burada sorun olması markalaşma işlemlerinin aksamasına, uzamasına ve sorunlu olmasına sebebiyet verebiliyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.